X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پنجره دوجداره upvc سنتی

دوشنبه 8 آبان 1396
07:54
بهرام پروهان

پنجره دوجداره upvc سنتی با بهره ¬گیری از تکنولوژی جدید ساخته و تولید می شوند این پنجره ها مورد توجه بسیاری از طراحان, مهندسان و معماران زیادی قرار گرفته است و در ساختمان های خود از پنجره دوجداره upvc سنتی استفاده می کنند. یکی از مزایای مهم این پنجره حفظ سبک معماری سنتی ایرانی اسلامی می باشد.


پنجره ارسی

  

پنجره های ارسی در معماری ایرانی جایگاه ویژه ای داشته وهمیشه برای طبقات مختلف جامعه متفاوت بوده است وجز سران وحاکمان کمتر کسی می توانستند از این نوع پنجره در منزل یا عمارت خود استفاده کنند وخود کسانی که از این پنجره استفاده می کردند نیز بنا به موقعیت اجتماعی شان در میان جامعه از پنجره های ارسی متفاوت بهره می بردند. در این تحقیق با بررسی ومعرفی ارسی از نگاه جهانگردان وهمچنین کاربرد و جایگاه ارسی واجزاء تشکیل دهنده آن ودلایل استفاده از پنجره های ارسی ،به این نتیجه می رسیم که اهمیت ان نه تنها در عملکرد بلکه در فرم ،رنگ ونقش های به کاررفته در پنجره می باشد.همچنین خواص انتقال نور از پشت شیشه های رنگی به فضای درونخود بر اهمیت موضوع می افزاید. در این مقاله به معرفی پنجره های ارسی و تاریخچه آن و بررسی ویژگی ها وکارکرد های آن در معماری ایران پرداخته می شود. یکی از مزیت های بسیار جالبی که پنجره دوجداره upvc سنتی دارد این است که می توان طرح و نقش سنتی مورد نظر را در ابعاد و رنگ های مورد نظررا به شرکت و کارخانه ی تولید آن سفارش داد.طراحی و ساخت و  پنجره دوجداره upvc سنتی باعث شد تا معماران ایده های بهتر و بیشتری را به وجود بیاورند و در اختیار مصرف کنندگان این گونه محصولات سنتی قرار دهند https://upvc.pro/در این مقاله از روش مرور متون و منابع و اسناد تصویری وتوصیفی استفاده شده است. همواره هدف بر این بوده است که پنجره به عنوان جزئی از بنا با تزئینات گره خورده وبه منظوری خاص در معماری سنتی ایران به کار رفته است، جایگاه بالایی از جنبه های مادی و معنوی همچون ، زیبایی بصری وحفظ حریم و محرمیت فضای بیرونی پیدا کرده است ؛ لذا فضا را روحانی ومعنوی می کند طوری که با فرد حاضر ارتباط معنایی برقرارمی کند، گویی فضا با انسان سخن می گوید .
 پنجره دوجداره upvc سنتی
در خانه های سنتی در ایران، پنجره ها به شدت تحت تأثیر نوع فضاهای خانه و نحوة ارتباط بصری و اجتماعی و احساسی و گاهی فنی با خارج بنا، قرار دارند و به این لحاظ در تمام شئون زندگی از مادی تا معنوی نقش دارند .بنابراین پنجره با دارا بودن خصایصی پیچیده و کارکردهای متنوع یکی از عناصر مهم معماری محسوب می شود .واژه پنجره، بیشتر به ساختاری مشبک و ثابت گفته میشده که در صورت نیاز به عنوان حفاظ، بر گشودگی ها و روزنها در بنا نصب می کردند؛ که هم حفاظ بوده و حجاب و هم نور و هوا را از میان خود عبور می داده و هم امکان دید به بیرون را فراهم می نموده وساختار آن مانعِ دیده شدن می شده و معمولاً نیازی به باز شدن نداشته است.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی پنجره دوجداره upvc سنتی نیز راه خود را به بازار و شهرهای بزرگ باز کرده تا افراد بتوانند براحتی از اینگونه پنجره ها در ساختمان خود استفاده کنند.ارسی نامی است که به طور عام به پنجره های گره چینی که درون آن شیشه های رنگی به کار رفته است اطلاق می شود. گره چینی از جمله دیگر صنایع چوبی ایران است. هنرمندان ایرانی با بهره گیری از ذوق و سلیقه بسیار دربها و ارسیهای زیبایی را در بناها با استفاده از شیشه های الوان و حتی گاهی هم آیینه ساخته اند که حتی امروز نیز در خانه های باستانی باقیمانده در شهرهایی چون اصفهان و شیراز و قزوین. تاریخ و زمان مشخصی را تعیین کرد. هر چند با توجه به هنرهای باقیمانده از خاندان بویه و وفور استادانه و هنرمندانه از نقوش گره دار و تکنیک گره چینی و گره سازی در ابنیه آن دوران، اگر نتوان پیدایش این هنر را متعلق به آن دوره و آن خاندان دانست می توان تکثیر و رواج آن را به عهد آل بویه نسبت داد. پنجره ارسی پنجره چوبی است که لنگههای آن به جای اینکه به روی پاشنه گرد حرکت کنند، در داخل یک چهارچوب به سمت بالا حرکت میکنند.

جزئیات عبور نور خورشید از شیشه های پنجره دوجداره سنتی:

انرژی خورشید را می توان به طیف ماورا بنفش، مرئی و مادون قرمز تقسیم نمود. مشخصات این طیف ها به شرح زیر است:
•    ماورا بنفش: (UV) طول موج ۳۸۰-۳۰۰ نانومتر باعث رنگ پریدگی اثاث منزل می شود.
•    مرئی: (VT) طول موج ۷۶۰-۳۸۰ نانومتر نورمرئی. https://upvc.pro/
- طرز کار پنجره دوجداره upvc سنتی:
پنجره دوجداره upvc سنتی از نظر طرز کار به دو دسته تقسیم می شوند :
۱- پنجره دوجداره upvc سنتی ساده : در این حالت لنگه های ارسی به علت سبک بودن به راحتی با دست و یک نفره جابجا می شود و باز و بسته کردن آن ها آسان است. https://upvc.pro/
۲ - پنجره دوجداره upvc سنتی وزنه ای : در ارسی های وزنه ای علاوه بر حالت کشویی که در ارسی های ساده وجود دارد، درون چهارچوب خالی است و در آن وزنه های سربی به وسیله ریسمانی به لنگه های ارسی متصل گردیده اند و بالا و پایین کشیدن لنگه ها را آسان نموده اند.